Likopen nedir?

Sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Likopen güçlü bir antioksidandır aynı zamanda insan plazmasında ki en baskın karotenoittir.

Bu durum bize likopenin savunma sistemimizdeki biyolojik öneminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir

Başlıca likopen kaynağı domates olup ayrıca kırmızı biber, tropikal meyveler, karpuz ve kırmızı greyfurt gibi meyve ve sebzeler de likopen en önemli kaynaklarındandır

Likopen meyve ve sebzeler dışında en çok ketçap, salça gibi işlenmiş domates ve kırmızı biber türevlerinde yoğunlukla bulunmaktadır.

Araştırmalar likopenin proseslerle; domates püresi, sos ve salça şekline getirilmesinin vücut tarafından emilimini kolaylaştırdığını bize göstermiştir. Taze meyvede likopen meyvenin dokularıyla bağlı olduğu için sadece kısmen emilebilmektedir.

Likopenin faydaları

Likopen; büyük bir antioksidan kaynağı olup, zarar görmüş hücreleri onarmaktadır. Bu özelliği ile kanser ile mücadelede çok önemli bir rol oynamaktadır

Likopen kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmak ile birlikte kadınların güzellik sırrı olarak da karşımıza çıkıyor

Likopenin cilt dokusundaki yoğunluğu arttıkça güneş ışınlarının oluşturabileceği fota yaşlanma olarak tabir edilen UVA ve UVB ışınlarının verdikleri olumsuz etkiler ortadan kaldırır ve cilt yaşlanmasını da azalmaktadır.

Likopenin kadın cildi üzerindeki yararları sadece koruma ile de sınırlı değil. Likopen ciltte doğal esmerleşme –bronzlaşma ile birlikte gerginlik, parlaklık ve canlılık veren bir pigmenttir.

Zeytinyağı

Antik çağdan bu yana medeniyetiler ile özleşen zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağı, günümüzde halen bize sağlık ve güzelliğin en doğal iksiri olduğunu kanıtlıyor

Zeytinyağında olan Polifenoller, en yaygın diyet dostu olarak bilinen antioksidanlardandır. Antioksidanlar, kanser ve yaşlanmada payı olan ve hücrelerinize zarar veren moleküller olan serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olur.  Kalbi adeta bir kale gibi çevreleyen zeytinyağı, kalp dostu olmasının yanında tansiyona, kolesterole ve diyabete de eşsiz faydalar sağlamaktadır.

Zeytinyağı içeresinde bulunan A,D,E,K vitaminlerini ve Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller sayesinde sindirimi kolaylaştırmak ile birlikte bağırsak florasını düzenler ve kolon kanserine karşı korur.

Zeytinyağının vücudumuza faydalarının yanında güzelliğimize de güzellik katmaya devam etmektedir zeytinyağı, saçlarımızın ve cildimizin kendini yenilemesinde etkin rol oynamak ile birlikte güzelliğin sembolü arasındadır.

Defne

Defne ağacının bize sunduğu şifası ve güzelliğinin sırrı, yaprakları ve meyvesinde saklıdır. Medeniyetlerin vazgeçemediği doğal bakım ürünü olan defne sabununun ham maddesini de oluşturmaktadır

Defne sabunu saçlarımız için doğal bir bakım ürünüdür. Saç dökülmesini engeller ve kepek problemini önleyici etkisi vardır.

Defne sabununu saçlarınızda düzenli olarak kullandığınızda, saçlarınıza daha canlı bir görüntü ve hacim katacaktır.

Aynı zamanda saç diplerinde olan ve saçın hava almasını sağlayan gözenekleri açar, Kan akışını harekete geçirerek saçların güçlenmesini ve yıpranmasını önler…

Defne sabununun aynı zamanda ciltte de birçok faydası vardır;

Sivilceleri ve sivilce izlerini yok eder, cildi nemlendirerek yumuşatır. Cilt gözenekleri açarak siyah nokta oluşumunu engeller, Cildinizin güzel ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Aynı zamanda bilinen pek çok deri hastalıklarında doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.